دسته‌ها
اخبار

معرفی انواع صنایع دستی ایران، طبقه بندی و تاریخچه آن هنرظریف | brassonline

اما باید این نکته را خاطر نشان کنیم که این آلیاژ بسیار نادر است و اگر هم کاربردی داشته باشد بیشتر در زمینه جواهرسازی کاربرد دارد. همانطور که اشاره شد ساخت ظروف از فلزات قیمتی در دروه هخامنشیان و ساسانیان پیشرفت زيادی داشته است. از معروف‌ترین ظروف فلزی دوره ساسانی می‌توان به «جام خسرو» اشاره کرد.

خوب است بدانید امکان اشتباه گرفتن دو فلز طلا و برنج با یک‌دیگر بسیار بالاست چراکه هر دو رنگ و خواص ظاهری یکسانی دارند. اگر شما نیز در اصالت فلز طلایی که خریداری کرده‌اید شک دارید، یا دوست دارید روش تشخیص فلز برنج از طلا را بشناسید با ما همراه باشید. طب سنتی ایرانی این فلز را به خاطر ویژگی‌های موثر بر سلامتی‌ گزینه‌ی مناسبی برای تولید انواع ظروف برنجی ایرانی می‌داند.

برنج و برنز چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

امروزه تقریباً ۹۰٪ از فلزات برنج بازیافت می‌شوند، چون فلز برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد و به راحتی می‌توان آن را از فلزاتی که معمولاً با آن‌ها مخلوط سرمایه گذاری در صنعت آلیاژ می‌شود جدا کرد. فلزکاران ايرانی در ساخت مشبک‌کاری و ظروف مشبک نيز به مراتب بالايی دست يافتند و با مهارت ظروفی نظير شمعدان و عود سوز ساختند که به شکل حيوانات و پرندگان ساخته شده است. مفرغ کاری با ترصيع نقره و مس نيز در قرن‌های پنجم و ششم هجری از اهميت و اعتبار خاصی برخوردار شد و فلزکاران ترصيع اشياء مفرغی را با ساير فلزات تکميل کردند. يکی از مهم‌ترین نمونه‌های فلزکاری در دوران هخامنشی ظرفی زرين با يک جفت دسته به شکل بز کوهی بالدار است که از آثار برجسته و با ارزش فلزی دوران هخامنشی به شمار می‌رود .همچنين جام‌های زيبای موسوم به تکوک (ريتون) است. از ديگر کاربردهای فلز ضرب سکه است که از دوران هخامنشی رواج داشته و در روند تاريخی دچار تحولات بسياری شده است. همچنين ساخت زيورآلات همواره از اهميت خاصی برخوردار است که حداقل از هزاره دوم پيش از ميلاد در ايران مرسوم بوده که به صورت استفاده از فلزات گران‌بها و سنگ‌های قيمتی به کار برده می‌شد.

  • طرح های بته جقه ای علاوه بر ایران در طرح های فرش های بافته شده در هندوستان نیز دیده می شود.
  • از آن‌طرف هم کمبود مس در بدن خود بیماری‌هایی ایجاد می‌کنند مانند تهی سازی و تخلیه اکسیژن در سلول‌ها، کاهش HDL کلسترول، مشکلات پوستی، التهاب قوزک پا، کم‌خونی، کم شدن آنسفالین‌های مغزی و توهم‌های شنوایی می‌شود.
  • برنز ترکیب شده با فسفر نیز در ساخت سازهای موسیقی، تماس‌های الکتریکی و پروانه‌های کشتی کاربرد دارد.
  • اگر برنج حاوی بیش از 39% روی باشد (مثل آلیاژ مونتز)، این فلز مقاومت بالا و چکش‌خواری پایین‌تری در دمای اتاق خواهد داشت.
  • این لوازم تعریف کاملی از یک منزل لوکس، مجلل و باشکوه ارائه خواهند داد.
  • معمولاً آفتابه‌ها را در زمستانها روی آتش و در تابستانها جلو آفتاب می‌گذاشتند تا آب درون آنها گرم شود.

به یاد داشته باشید که کلیه مکمل‌های حاوی روی بایستی همراه غذا مصرف شده تا از ایجاد تهوع جلوگیری شود (مصرف همزمان با مکمل آهن موجب کاهش جذب می‌شود). توجه داشته باشید، افرادی که به مدت طولانی روزانه ۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم روی مصرف کرده‌اند، می‌توانند دچار اختلال جذب املاح آهن ومس شده و همچنین به کمبود این دو املاح در بدن دچار شوند. حتی دیده شده‌است کسانی که روزانه ۲ گرم به مدت طولانی روی خورده‌اند، علائمی مثل استفراغ، تهوع، دردهای شکمی و تب را نشان داده‌اند. افرادی که دچار ناراحتی‌های کبد ی و روده‌ای اند، بایستی قبل از مصرف مکمل‌های حاوی روی، حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشند. سایر اطلاعات موجود در استاندارد میلگرد ایران شامل شرح کامل نمونه‌برداری و روش آزمون‌های میلگرد، روش بسته‌بندی، اطلاعات لازم برای درج در شناسه میلگردها، نشانه‌گذاری روی میلگرد، گواهینامه فنی و شرایط جوشکاری و … هدف از تدوین استاندارد میلگرد، تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون میلگردهای فولادی گرم نوردیده ساده و آجدار برای تسلیح بتن بوده که از سال 1371، تمام تولیدکنندگان میلگرد در ایران موظف به اجرای این استاندارد شدند.

خرید آنلاین

معرفی انواع صنایع دستی ایران، طبقه بندی و تاریخچه آن هنرظریف | brassonline

جیوه، بسیاری از فلزات همچون طلا، نقره و قلع را برای تشکیل آمالگام (ملغمه) در خود حل می‌کند. در حقیقت، آمالگام آلیاژی است که در دمای محیط به حالت خمیری یا مایع قرار دارد. آمالگام را از گذشته‌های دور در چین به منظور طلاکاری (تذهیب) زره‌های جنگی به کار می‌بردند.