دسته‌ها
اخبار

چه بر سر هویت معماری ایرانی آمده؟ سلام ساختمان | معماری نواز

در دوران سلسله صفویه بوسیدن آستانه‌ درب عالی قاپو به عنوان امری ناشایست شناخته می‌شد و شخص خاطی مورد تنبیه قرار می‌گرفت. اگر اُرسی(باز) و روزن با چوب یا گچ و شیشه های خرد و رنگین گره سازی می شود. برای این است که در پیش آفتاب تند و گاهی سوزان،پناهی باشد تا چشم را نیازارد و اگر گنبدی از تیزه تا پاکار با کاشی پوشیده می شود تنها برای زیبایی نیست. وانگهی باید دانست که واژه ی “زیبا” به معنای “زیبنده بودن” و تناسب داشتن است نه قشنگی و جمال.

آب‌انبار

مسجد جامع کرمان، مدرسه و مسجد مشیر السلطنه، مدرسه سپه سالار تهران و بارگاه مقدس شاهچراغ ساعت سردر دارند. معماری ایرانی در دوره زندیه، مسجد وکیلسلسله زندیه در حال ارتقا دادن معماری ای بود که اصولاً در آن به منابع معماری صفوی، سلجوقی و پیش از اسلام نگاهی شده بود و از معماری هندی و اروپایی الهام می گرفت. معماری ایرانی در دوران ایلخانیان از موزائیک کاری با کاشی های با رنگ های روشن جدید و کاشی های براق برای پوشاندن قسمت های پایین دیوار استفاده زیادی می کرد.

آجر

چه بر سر هویت معماری ایرانی آمده؟ سلام ساختمان | معماری نواز

متاسفانه در حال حاضر قوانین شهرسازی به سمت و سوی تازه‌ای رفته است و نمی‌توان آثار معماری ایرانی را در خانه‌های نوساز مشاهده کرد. کمتر کسی پیدا می‌شود که به دنیای هنر و معماری علاقمند باشد و در مورد خلاقیت، سلیقه و هنر ایرانیان در این زمینه بی اطلاع باشد. اگر نگاهی به آثار تاریخی به جای مانده در ایران داشته باشیم، متوجه می‌شویم که معماری ایرانی تلفیقی از اصالت و علوم است. معماران ایرانی درون گرایی را سرلوحه ساخت و ساز خود قرار داده اند .همان گونه که این درون گرایی در دین و زندگی روزمره آن ها نیز دخالت دارد .

لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارائهٔ منابع معتبر به بهبود این مقاله کمک کنید. تمامی حقوق این وب سایت متعلق به ویلا مسکن بوده و هرگونه کپی برداری، پیگرد قانونی دارد. مسلمانان این نگاه هستی شناسانه را که از قرآن کریم میگیرند و مایه اصلی تفکر آنها را تشکیل می دهد ، آگاهانه یا ناآگاهانه، به همه چیز تعمیم می دهند.

معماری ایرانی در جاهای مختلف جهان

این شهر زمانی به عنوان ثروتمند ترین شهر زیر افتاب شناخته می شد. ساختمایه و یا همان مصالح بوم آورد بوده است، یعنی آن را از خود محل ساخت، بدست می آوردند؛ برای نمونه مسجد جامع فهرج، دیواره های چینه ای از گِل فهرج و ستون ها از خشت است. از لحاظ فن ساختمان سازی یا همان نیارش، معماری شیوه خراسانی با شیوه پارتی تفاوتی نکرد. هنرمند به کسانی می گفتند که کار صنعتی بکنند و به این خیلی اهمیت می دادند. معلوماتی در مورد جنس مصالح و ساختن و کاربرد اندودها و آژندها و اینها را روی هم رفته «نیارش» می گفته اند. هر جایی ضابطه خاصی داشته که همین نیارش تکلیفش را روشن می ساخته است؛ بنابراین معمار اشتباه نمی کرده و فرقش با «مدول» یونانی همین است.

  • در زیگورات چغازنبیل از ۱۲۵۰ پیش از میلاد، می‌توان کاربرد کاشی را دید.
  • در این بین ارتباط با چین و هند و نفوذ مغول‌ها هم بی‌تاثیر نبود.
  • عناصر معماری طراحی معماری ایرانی چیست؟در ادامه مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.
  • یعنی زمانی که به دلیل کمبود چوب در بسیاری از مناطق فلات ایران، گنبدها جزء لاینفک ساختمان‌ها شدند.
  • امپراطوری ایران حتی پس از فروپاشی، تاثیر عمیقی بر دنیای مدرن گذاشت.